Moldova Büyükelçiliği Ankara

Moldova Ankara Büyükelçiliği, Moldova Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Moldova Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Moldova Vizesi ve Moldova Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir. 

Moldova'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Moldova İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Moldova Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Moldova Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Moldova vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Ankara Moldova Büyükelçiliği Adres
Kaptan Paşa Sokağı, No. 49, G.O.P., Ankara
 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Bağlı Bulunduğu İlçe

İlçe / Semt: Gaziosmanpaşa

 

Moldova Büyükelçiliği Posta Kodu

Posta Kodu: 06700

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği, Görevlileri
 

Moldova Büyükelçiliği, Büyükelçi: İgor Bolboceanu

Ankara Moldova Büyükelçiliği, Danışman: Vasile Chitii

Moldova Ankara Büyükelçiliği, Başkatip: Andrei Paladuta


Ankara Moldova Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Moldova vize işlemleri için Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler.

Türkiye’de ikamet eden Moldova vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Moldova vizeleri olarak kabul edilen Moldova Turistik Vizesi, Moldova Ticari Vizesi ve Moldova Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.
 


Moldova Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Moldova vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Moldova Büyükelçiliği'nde gerçekleştirebilirler.

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Moldova Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Moldova Konsolosluğu ve Moldova Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Moldova vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Moldova Konsolosluğu’na veya Moldova Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Moldova Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Moldova Turistik vize, Moldova Ticari vize, Moldova Aile Ziyareti vizesi ve Moldova transit vize başvuruları yapılabilmektedir.  

Moldova vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Moldova Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne aittir.


Ankara Moldova Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Moldova Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Moldova Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

 

Moldova Turistik Vize Talep Dilekçesi

Moldova’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişkin Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Moldova Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır. Moldova Turistik vizesi talep dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak ifade edilmelidir. Örneğin; Turistik bir tura katılacak kişi Moldova Turistik vizesi talep dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile ilgili belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Moldova Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Moldova Turistik vizesi talep dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça ifade edilmelidir. Moldova Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken kişinin seyahati süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak ifade edilmelidir.
 • Moldova Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Moldova Turistik vize talep dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici olmasına dikkat edilmelidir.

 

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Moldova Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, kişinin çalıştığı firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına kişinin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Moldova turistik vizesi talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Moldova Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ya da ev hanımı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci derece yakınları (anne-baba, eş, çocuk) Moldova Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Moldova Turistik Vizesi talep eden kişinin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Moldova Turistik Vizesi talep dilekçesi yazmalıdır.

 

Moldova Ticari Vize Talep Dilekçesi

Moldova’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile ilgili Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesi sunmaları gereklidir. Moldova Ticari vizesi talep dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından şirket antetli kağıdına yazılmalı ve şirket yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Örneğin; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Moldova’daki şirket ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesinde konferans ile ilgili bilgi olmalıdır.
 • Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesinde seyahate çıkacak kişinin firmadaki görevi (Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça ifade edilmelidir.
 • Moldova’ya seyahat edecek kişinin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkında Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Moldova Konsolosluğu’na Ticari Vize talep dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek kişinin seyahat süresince oluşacak (konaklama, transfer, hastalık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Moldova Ticari Vizesi talep dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir. 

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Moldova Konsolosluğu ve Moldova Büyükelçiliği, Moldova’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Moldova vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Moldova temsilcilikleridir. 

Moldova Konsolosluğu ve Moldova Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Moldova vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Moldova Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Moldova vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Moldova Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Moldova Ankara Büyükelçiliği’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Moldova’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti elçilik tarafından belirlenmektedir.

 

Moldova Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Moldova’ya hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Moldova temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Moldova vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Moldova Konsolosluğu ve Moldova Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Moldova vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Moldova Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Moldova vizesi başvurularında;

 • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
 • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
 • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
 • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
 • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
 • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması


gibi durumlarda Moldova vizesi başvurusu, Moldova vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.


Moldova Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

Moldova Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günleri ve Moldova resmi tatil günleri kapalıdır. Moldova Ankara Büyükelçiliği'ne vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini, Moldova Ankara Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır.
 

Moldova Büyükelçiliği Nerededir?

Moldova Büyükelçiliği Ankara açık adresi yukarıda belirtildiği üzere Gaziosmanpaşa semtindedir.
 

Moldova Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Moldova Ankara Büyükelçiliği Gaziosmanpaşa’da bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Moldova Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Moldova Büyükelçiliği Ankara Görevleri

Ankara Moldova Büyükelçiliği, Moldova’yı Türkiye’de temsil eden Moldova devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur, Moldova’nın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Ayrıca Moldova Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Moldova vize işlemleri içinde çalışmalar sürdürürken, Moldova vizesiMoldova vize başvuru formuMoldova vize başvurusuMoldova vize ücretleri, Moldova kısa ve uzun süreli vize başvuru işlemleri için de hizmet vermektedir.

Moldova vize başvuru işlemleri şahsi olarak Konsolosluğa gerçekleştirilebilirken, Moldova vize işlemleri için çalışmalar sürdüren kurumlar aracılığı ile de Moldova vizesi başvurularında bulunulabilecektir. 

 

Not: Moldova’nın Türkiye’de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Moldova Büyükelçiliği Ankara. Türkiye Moldova Büyükelçiliği ülkesini Türkiye’ de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Moldova Büyükelçiliği Çankaya Türkiye’de bulunan Moldova vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirmekle yükümlüdür. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Türkiye Moldova Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Konsolosluk bölümü ise Moldova vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği yerlerdir. Moldova vize işlemleri için Moldova Konsolosluğu bölümüne başvurularda bulunulabilirken, aynı şekilde Moldova vize işlemleri ile ilgili çalışmalar yürütmekte olan firmalar aracılığıyla da Moldova vizesi başvurularında bulunulabilecektir. Moldova vizesi, Moldova Konsoloslukları ve Moldova vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışman firmalar aracılığıyla alabilirsiniz.

 

Moldova Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.istanbul.mfa.md