Moldova Hakkında

Moldova Cumhuriyeti, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucu bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Moldova, Romanya ve Ukrayna arasında bulunan küçük bir ülke olurken Balkanların hemen üstünden bulunan bir konuma sahiptir. Moldova’nın denize kıyısı bulunmazken karasal iklime dair özellikler Moldova ikliminin en temel özelliğidir. Moldova hava durumu büyük oranda ılıman ve karasaldır. Ülkede en fazla yağmur yaz aylarında görülürken Moldova toprakları verimli büyük ölçüde tarım arazisidir.

Moldova için oldukça önemli olan iki büyük akarsu Prut ve Dinyester ülke topraklarının verimini arttırırken Moldova çalışan nüfusunun %35’i tarımla uğraşır. Bağcılık Moldova ekonomisi için ciddi bir gelir kaynağı olurken meyve ve sebzecilikte gelişmiştir. Buğday, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı ve tütün Moldova topraklarında yetiştirilen başlıca ürünlerdir.

Moldova çalışan nüfusun %28’i ise sanayide çalışmaktadır. Gıda sanayi Moldova sanayisi için en gelişmiş sanayi kolunu teşkil ederken hızla gelişmekte olan elektrikli aletler ve inşaat malzemesi sanayisi Moldova sanayisinin hızla gelişen diğer sanayi kollarıdır.  Moldova yeraltı kaynakları konusunda ise nitelikli minerallere sahip değildir. Fosfor, linyit, kalay, cips Moldova yeraltı kaynaklarının başlıcalarıdır.

Moldova Cumhuriyeti oldukça küçük bir ülkedir. Ülkenin 4,5 milyon nüfusu bulunurken en büyük şehri başken Kişinev’dir. Tiraspol, Beltiy ve Bender ise Moldova şehirleri arasında diğer büyük ve önemli yerleşim yerleridir.

Başkent Kişinev Moldova ekonomisi ve kent hayatının görülebileceği en büyük şehir olurken, Moldova bürokrasi, kültür ve sanat hayatı burada nefes alıp vermektedir. Kişinev ‘de çok sayıda Türk Restaurantı bulunabilecektir. Tiyatro oyunları, uluslararası ve yerel konserlere Kişinev’de ulaşmak çok kolay olurken Kişinev sakin ve tipik bir doğu Avrupa şehridir. Ayrıca Moldova gece hayatı başkent Kişinev’de son derece canlıdır. Çok sayıda bar, pub ve eğlence mekânları Moldova geceleri için hizmet verirken uluslararası öğrenciler Moldova gece hayatında önemli bir yer kaplamaktadır.

Moldova Turları

Moldova turları, her geçen gün Moldova ekonomisine olan katkısını arttırmaktadır. Başkent Kişinev’de dünyanın 4 bir yanından gelen turistler görülebilirken Kuzey Avrupa’nın sakin ve butik ülkesi dinlenme ve eğlenme gibi etkinliklerle tatilini geçirmek isteyenler için cazibe merkezidir.  Moldova’da turizm yeni gelişmekte olan bir ekonomik girişim olurken Moldova turları ile gelen turistler ülkenin turizm faaliyetlerini her geçen gün arttırır.

Moldova Konsolosluğu

Moldova Konsolosluğu, Türkiye ile bulunan ekonomik ve iyi niyet ilişkilerini geliştirmek üzere Ankara ve İstanbul’da faaliyetlerini sürdürürken, aynı şekilde Türkiye’de bulunan Moldova vatandaşlarının tüzel ve özel kişiliklerini hak ve menfaatlerini korur ve iyileştirir. Moldova vatandaşları için Moldova Konsoloslukları, doğum, cenaze, pasaport yenileme ve kimlik düzenleme gibi faaliyetler de yürütür.

Yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Moldova seyahatleri öncesi Moldova vizesi için bu konsolosluklara başvurabilir, Moldova vizesini konsolosluklar yahut Moldova vizesi için çalışmalar yürütmekte olan firmalar aracılığıyla edinebilirler. Bu web sitesinin konuyla ilgili olan butonlarını kullanarak Moldova Konsolosluğu İstanbul, Moldova Büyükelçiliği Ankara adres, telefon, iletişim adreslerini öğrenebilirsiniz.

Moldova Vizesi

Moldova vizesi bu ülkeye yapılacak seyahatlerin gerçekleşebilmesi için zorunlu bir prosedürdür. Moldova vizesi olmadan Moldova’ya giriş imkânı bulunmazken. Moldova seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Moldova vizesi almaları gerekecektir. Türkiye vatandaşlarını yakında ilgilendiren konu, Moldova vizesi kalktı mı sorusu ise gündemi, meşgul eden önemli bir sorudur.  Moldova vizesi henüz kalkmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moldova Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.istanbul.mfa.md